[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 143-148 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر برنامه آشناسازی خانواده محور برمیزان رضایت مندی از مراقبت‌ها در بیماران مبتلا به اختلال شریان کرونر
وحیده کریمی، نسرین حنیفی *، نسرین بهرامی نژاد، سقراط فقیه زاده
چکیده:   (4242 مشاهده)

 

اهداف: بستری شدن در بخش مراقبت­های ویژه به دلیل وجود تجهیزات و رویه­های ناآشنا برای بیمار و خانواده وی اضطراب­زا است. این سر در گمی و نا آشنایی، احتمالا باعث ایجاد نارضایتی در بیماران می­شود. لذا این مطالعه با هدف "بررسی تاثیر برنامه آشناسازی خانواده محور برمیزان رضایت­مندی از مراقبت­ها در بیماران مبتلا به اختلال شریان کرونر در بخش مراقبت­های ویژه قلبی" انجام شد.

 

روش­ها: در این کارآزمایی بالینی، با توجه به معیارهای ورود مطالعه، هشتاد بیمار بستری مبتلا به اختلال شریان کرونر بستری در بخش­های مراقبت­های ویژه قلبی با نمونه گیری در دسترس و با تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون و شاهد قرار گرفتند. برای گروه آزمون، برنامه آشناسازی خانواده محور اجرا شد. در روز ترخیص از بخش مراقبت­های ویژه، رضایت مندی بیماران از مراقبت­ها با استفاده از ابزار رضایت­مندی بیماران در هر دو گروه بررسی شد. سپس با استفاده از نرم افزار SPSS17 و آزمون­های آماری کولموگروف اسمیرنوف، فیشر و تی مستقل، داده­ها تجزیه و تحلیل شد.

 

یافته­ها: با استفاده از آزمون تی مستقل و با 0001/0p< بیماران گروه آزمون نسبت به گروه شاهد رضایت­مندی بیشتری را نشان دادند.

 

نتیجه­گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، برای ارتقای کیفیت مراقبت­های ارایه شده و افزایش رضایت­مندی بیماران، آشناسازی خانواده محوردر ابتدای بستری شدن در بخش مراقبت­های ویژه قلبی توصیه می­شود.

  

واژه‌های کلیدی: برنامه آشناسازی، آموزش خانواده محور، رضایت­مندی، اختلال شریان کرونر، بخش مراقبت­های ویژه قلبی
متن کامل [PDF 305 kb]   (2152 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سي.سي.يو
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karimi V, Hanifi N, Bahraminejad N, Faghihzadeh S. The effects of the family-centered orientation program on satisfaction with healthcare services among patients with coronary artery disease. IJCCN. 2015; 8 (3) :143-148
URL: http://inhc.ir/article-1-727-fa.html
کریمی وحیده، حنیفی نسرین، بهرامی نژاد نسرین، فقیه زاده سقراط. بررسی تاثیر برنامه آشناسازی خانواده محور برمیزان رضایت مندی از مراقبت‌ها در بیماران مبتلا به اختلال شریان کرونر. مجله پرستاری مراقبت ویژه. 1394; 8 (3) :143-148

URL: http://inhc.ir/article-1-727-fa.html

دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Critical Care Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.051 seconds with 780 queries by yektaweb 3463