[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 179-186 برگشت به فهرست نسخه ها
حسابرسی مراقبت های پرستاری مرتبط با نوزاد مادر مبتلا به دیابت
ماجده نبویان، منیژه نوریان *، مریم رسولی، فرید زایری
چکیده:   (6667 مشاهده)

 

اهداف: مراقبت­های پرستاری از نوزاد مادر مبتلا به دیابت، یکی از عوامل کلیدی افزایش بقا این نوزادان است. در این زمینه پرستاران با چالش­های زیادی مواجهند. هدف این مطالعه "بررسی میزان مطابقت مراقبت­های پرستاری مرتبط با این نوزادان بستری در بخش­های نوزادان، مراقبت­های ویژه نوزادان، زایشگاه و اتاق عمل" بود.

 

روش­ها: در این مطالعه توصیفی (از نوع حسابرسی) چهارصد مورد مراقبت پرستاری این نوزادان در سال 1393 مشاهده شد. جامعه پژوهش و نمونه­های پژوهش شامل کلیه مراقبت­های پرستاری مرتبط با این نوزادان بود که در اتاق عمل، زایشگاه، بخش­های نوزادان و مراقبت ویژه نوزادان در بیمارستان­های منتخب دانشگاه علوم پزشکی بابل در سه شیفت کاری صبح، عصر و شب توسط یک مشاهده گر جمع آوری شد. ابزار گردآوری داده­ها، سه فهرست وارسی مربوط به نحوه انجام مراقبت­های استاندارد این نوزادان بود که بر اساس مرور متون و استانداردها طراحی و روایی آن از طریق بررسی روایی محتوا وپایایی با محاسبه ضریب توافق میان مشاهده گرها انجام شد که این ضریب در زایشگاه 98/0ICC= و در سه بخش دیگر 95/0ICC= بود. روش جمع آوری اطلاعات، مشاهده وثبت گزینه­های فهرست­های وارسی بود. نمونه­گیری به روش نمونه­گیری از رویداد و زمانی طی چهار ماه انجام شد. داده­ها توسط آمار توصیفی و نرم افزار آماری SPSS16 بررسی شد.

 

یافته­ها: میزان مطابقت مراقبت­های پرستاری با وضعیت مطلوب در بخش­های نوزادان و مراقبت ویژه نوزادان 1/85 درصد، زایشگاه 79 درصد و اتاق عمل 2/62 درصد بود.

 

نتیجه­گیری: مراقبت­های پرستاری این نوزادان در اتاق عمل و زایشگاه با وضعیت مطلوب فاصله دارند، که می­تواند ناشی از عدم آشنایی پرستاران با استانداردهای مراقبتی و آموزش ناکافی آنان باشد.

واژه‌های کلیدی: حسابرسی، مراقبت­های پرستاری، نوزاد مادر مبتلا به دیابت
متن کامل [PDF 353 kb]   (2163 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ان.آي.سي.يو
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nabavian M, Nourian M, Rassouli M, Zayeri F. Auditing Nursing cares Regarding Neonate of diabetic mother. IJCCN. 2015; 8 (3) :179-186
URL: http://inhc.ir/article-1-717-fa.html
نبویان ماجده، نوریان منیژه، رسولی مریم، زایری فرید. حسابرسی مراقبت های پرستاری مرتبط با نوزاد مادر مبتلا به دیابت. مجله پرستاری مراقبت ویژه. 1394; 8 (3) :179-186

URL: http://inhc.ir/article-1-717-fa.html

دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Journal of Critical Care Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 780 queries by yektaweb 3463